Představujeme Vám službu EMS18

EMS je zkratka pro „Externí mapová služba“ společnosti E.ON.
4.2.2020

Zeptali jsme se Lukáše Opata z firmy Hrdlička, aby vysvětlil, k čemu se používá služba EMS18 a jak ji geodeti mají používat. Kdo musí službu EMS18 používat? A proč číslo osmnáct?


EMS je zkratka pro „Externí mapová služba“ společnosti E.ON. Číslovka 18 znamená, že vývoj mapové služby začal v roce 2018. EMS18 musí využívat geodeti pro předávání dat pořízených dokumentací. Ze služby EMS18 jde první část dat účelové mapy povrchové situace (ÚMPS) po jejich validaci směrem do firmy Hrdlička pro zapracování do bezešvé mapy a druhá část dat, obsahující inženýrské sítě, putuje přímo do E.ONu.

Co si musí geodet nainstalovat, aby mohl EMS18 používat?

Geodet si nic instalovat nemusí, protože se jedná o webovou aplikaci, která je dostupná na internetu. Portál EMS18 je dostupný na adrese https://ems18.cz

Je služba EMS18 pro E.ON povinná, nebo se jí lze vyhnout?

Je to povinná služba. Společnost E.ON Česká republika vyžaduje pro předávání dat do EMS18 dodržování určitých pravidel. Ta jsou definována směrnicí „Pravidla pro tvorbu geodetické části dokumentace energetického zařízení pro elektro a zemní plyn“ (PECD19).

Když si jako geodet nic instalovat nemusím, tak v jakém formátu musím do webové služby data zadat?

Už ve chvíli, kdy geodet připravuje zakázku pro E.ON, tak musí pro své měření stáhnout data ve formátu GML z jejich Geoportálu. Ve stejném datovém formátu se odevzdávají výsledná data do EMS18. Geodet tedy musí používat nějaký software, který umí import a export formátu GML. Pro zpracování zakázek, které mají splňovat požadavky PECD19, nabízí například firma Gisoft dva programy, konkrétně MGEO a SPIDER-EN. MGEO je zaměřeno zejména na kreslení výkresové dokumentace a mohou jej využívat jak geodeti, tak projektanti. SPIDER-EN je primárně zaměřen na podporu projekční činnosti a mimo jiné umožňuje vytvářet výstupy podle PECD19. Mimochodem právě Gisoft dodává do EMS18 ty validační kontroly, aby šla data dále odevzdat.

Jakou roli v EMS18 hraje firma Hrdlička, resp. Intelis?

Intelis byl dodavatelem služby EMS18 a Hrdlička v tom dával technickou podporu v rámci celého workflow, protože předchozí externí mapové služby jsme programovali a provozovali my.

Kromě softwaru od Gisoftu má ještě někdo software, který umí validaci?

Společnost HSI má také svůj software pro přípravu dat. Jmenuje se ProGeo. Firma Geovap má GeStore V6.

Kontrola je na serveru automatizovaná? Nebo musí geodet čekat na nějakou „lidskou odezvu“?

Kontroly jsou automatické, geodet může provést testovací validaci a po úspěšném dokončení pak spustit tu produkční.

Jaký GIS používají v E.onu?

Interní geografický informační systém E.ONu se jmenuje G!NIUS, který jim dodala firma Hexagon (Intergraph CS). Ve workflow kolem EMS18 je používán také systém LIDS od firmy Asseco Central Europe, který firma Hrdlička používá pro zmínění zpracování dat účelové mapy povrchové situace, častěji známé pod zkratkou ÚMPS.

Autor rozhovoru: Mgr. Tomáš Kadeřábek

Chcete být informování o novinkách? Budeme vám zasílat Georevue.
Děkujeme za přihlášení.
Oops! Something went wrong while submitting the form.