Rodinná firma a její morální hodnoty

Patříme mezi největší poskytovatele geomatických služeb v České republice.
12.9.2023

HRDLIČKA spol. s r.o. v současnosti patří mezi největší poskytovatele geomatických služeb v České republice. Zahrnuje zeměměřictví (geodézii a kartografii), dálkový průzkum Země (včetně fotogrammetrie) či geografické informační systémy. Kromě klasických geodetických služeb provozuje i BIM 3D technologie, v rámci kterých vytváří dokumentace objektů na základě 3D dat metodami laserového skenování, fotogrammetrie či geodetického měření s výstupem dle standardů BIM.  V neposlední řadě nabízí i řadu chytrých řešení a aplikací na portálu Mawis pro profesionální stavebníky, které jim zefektivní a urychlí práci.

V loňském roce získala společnost v soutěži Rodinná firma roku 2022 ocenění: první místo v kategorii Střední firma. Soutěž pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Hledají zajímavé a inspirativní příběhy firem, které si zakládají na dobrém jméně, čestném jednání a tradici.  V početné hodnotitelské porotě zasedli zástupci AMSP ČR, univerzit, nadnárodních společností či bank. Časopis Forbes zařadil dokonce tento rok nově společnost HRDLIČKA spol. s r.o. do výčtu „největších rodinných firem roku 2023, které ovládají tuzemský byznys.“ Jeden ze zakladatelů, Ing. Martin Hrdlička úspěch okomentoval takto: „Vážíme si tohoto uznání, dodává nám to motivaci do pokračování v dobře započaté práci.“

Jeho další myšlenky s podtitulem: I rodinná firma se musí řídit morálními pravidly, si můžete poslechnout v podcastu AMSP ČR.

Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z tohoto rozhovoru:

Počátky vzniku rodinné firmy Hrdličků sahají až do devadesátých let. Mně (Martinu Hrdličkovi) bylo 25 let a otci (Miroslavu Hrdličkovi) skoro 60, což je neobvyklý věk pro založení firmy. „Otec se dlouhou řadu let věnoval geodezii, sbírali jsme zkušenosti a snili o společném podnikání v oboru. Přivydělávali jsme si melouchy, kde jsem mu od svých dvanácti let vypomáhal jako figurant v geodezii. Nebyla to jednoduchá doba. Neměli jsme v podstatě žádný vstupní kapitál, nic jsme nezrestituovali. Pouze zkušenosti v oboru, znalost němčiny a pár kontaktů v Německu nám po otevření hranic umožnilo realizovat první zakázky v Německu, následně jsme pokračovali v Čechách.

Z původní živnosti vznikla v roce 1991 geodetická společnost HRDLIČKA, přijali jsme první zaměstnance (pozn. někteří zaměstnanci s námi spolupracují dodnes). Zakládaly se pobočky napříč republikou s přesahem do zahraničí, investovali jsme do řady firem ve stejném nebo příbuzném oboru, např. v oblasti geologie, IT atd. To nám velmi rozšířilo klientskou základnu. Sjednocení veškerých podnikatelských aktivit nás přivedlo na myšlenku založit holding. HRDLIČKA Holding vznikl v roce 2015, nyní má obrat přes 355 milionů korun a více jak 280 zaměstnanců. Vizi malé rodinné firmy jsme překonali.

Zapojení rodiny a předávání znalostí a zkušeností dalším generacím je klíčové nejen pro rodinu, ale i pro zaměstnance a naše obchodní partnery. Vlastnická stabilita firem je zárukou jistoty a perspektivy do budoucna. Jelikož vlastníme více firem, jsme se ženou rolí společníků a jednatelů velmi zaneprázdněni. Těší nás pochopení této odpovědnosti našimi dětmi, které se podílí na pokračování tradice rodinné firmy, vždyť nese naše jméno. Aktuálně pracují ve firmě oba synové, Ondřej má na starosti zahraniční obchod a Vojtěch pomáhá v právní oblasti a podílí se na několika projektech. Někdy je těžké od sebe oddělit roli rodiče a zároveň manažera, ale i s tím jsme si poradili.

Věřím, že náš úspěch dělá otci radost i přesto, že už mezi námi není (1930-2023). Do podnikání a budování geodezie se vrhnul s úsilím a pílí jemu vlastní. Vždy věděl, že „společně dokážeme více“. Založili jsme Asociaci podnikatelů v geomatice, díky ní a podpoře celé řady organizací vznikla po dlouhém úsilí Komora geodetů a kartografů, která má nyní oporu v zákoně s povinným členstvím autorizovaných osob. To jediné mě mrzí, že jsem tátovi po dlouhém úsilí nemohl říci, povedlo se nám to, hodnotí Martin Hrdlička. Česká komora zeměměřičů je uzákoněna, její zřízení schválil Parlament České republiky ve středu 8. března 2023. Znamená to zvýšení prestiže oboru, jeho etablování mezi ostatními obory, a hlavně garanci kvality ….“

Čím se firma zabývá v poslední době nejvíce?

Aktuálně se firma řadí také ke spoluautorům celostátního mapového díla „Digitální technická mapa České republiky“ (DTM ČR). Ta je dnes spojena s novými zákonnými povinnostmi pro vlastníky, správce a provozovatele sítí a komunikací. „DTM ČR je pro naši firmu a celý obor obrovskou výzvou. Dá se říci, že se nyní jedná o každodenní firemní téma, a i vzhledem k tomu, jak málo času jsme na zpracování dostali, děláme s kolegy vše proto, aby byl projekt úspěšný,“ říká Martin Hrdlička.

HRDLIČKA spol. s r.o. spolupracuje s předními českými i zahraničními stavebními, energetickými, telekomunikačními a vodohospodářskými společnostmi. Závazně se připojuje ke snaze o zachování přirozeného životního prostředí a zajištění trvale udržitelného rozvoje. Bezpečné pracovní podmínky pro zaměstnance a další spolupracující subjekty jsou prioritou stejně tak, jako kvalita poskytovaných služeb.

Kam směřujeme a co nás čeká?

„Chceme být prospěšní společnosti nejen svým podnikáním a placením daní, založili jsme i neziskovou organizaci HORIZONT HG 2014, která pomáhá lidem, aby se dostali za svůj horizont a viděli dál. To byla ideová myšlenka. K tomu směřujeme projekty jako Drony pro Ukrajinu, monitoring studní v Etiopii s názvem Protecting Water in Africa či provozováním kulturního a vzdělávacího centra Villa Hrdlička v České Lípě.

A jakou máme vizi do budoucna? Digitalizaci.

Digitalizace ale není cíl, je to cesta. Velké téma, nástroj, trend, který může naše podnikání posunout kupředu. Investujeme do vývoje technologií, softwaru. Vše však musí jít v ruku v ruce s edukací lidí, aby v tom viděli smysl a výhody, uzavírá pan Ing. Hrdlička.“

Chcete být informování o novinkách? Budeme vám zasílat Georevue.
Chci odebírat