UtilityReport je součástí státního Portálu občana, vedený MV

UtilityReport je aplikace, zjednodušující proces vyjádření k existenci technické infrastruktury (inženýrských sítí, telekomunikací…)
3.9.2019

UtilityReport usnadňuje, resp. automatizuje proces všem stranám – žadatel posílá pouze jeden dotaz, který se automaticky pošle všem správcům inženýrských sítí v území. Příjemce žádosti i příslušný stavební úřad dostávají žádost elektronicky, takže se proces vyjádření zrychluje.

Službu UtilityReport provozuje od roku 2009 firma Hrdlička. Od té doby bylo pomocí služby podáno téměř 1,5 milionu žádostí o vyjádření. Ročně občané a firmy odešlou více než 300 tisíc žádostí.

Vedle standardní možnosti přes firemní portál MAWIS nebo webové stránky měst a krajů mohou zájemci službu nově používat také přes Portál občana. V pilotním provozu je UtilityReport od začátku dubna 2019 dostupný pro území kraje Vysočina, přičemž do budoucna je připravováno propojení s dalšími kraji České republiky.

Díky propojení s Portálem občana však odpadá vyplňování osobních údajů, které jsou do žádosti o vyjádření automaticky vyplněny.

Rozhraní pro podatelnu ČEZ

Firma Hrdlička službu UtilityReport průběžně vyvíjí a brzy mají být k dispozici další vylepšení. V nejbližší době bude například vytvořeno rozhraní na podatelnu ČEZ.

Pro konstrukční kanceláře a projektanty, kteří klientům vyjádření k průběhu technické infrastruktury klientům často zařizují, přibude do UtilityReportu možnost nákupu multilicencí pro více uživatelů v jedné společnosti, které bude možné sdílet či nikoliv.

Vedle vyjádření k existenci inženýrských sítí tvůrci připravují možnost požádat o vyjádření, které souvisí s jednotlivými dotčenými orgány veřejné správy, jakými jsou třeba hasiči, hygiena, doprava a další.

UtilityReport funguje ve více než 500 městech

Službu UtilityReport firma Hrdlička rozvíjí již deset let, od roku 2009. V současné době službu podporuje osm krajů a více než 500 měst. Klient může v kraji podat až tři hromadné žádosti za rok, a to se základními funkcemi a velikostí zájmového území. To plně dostačuje pro běžného občana, který připravuje stavbu domu či garáže.

„Celý proces získání vyjádření k existenci sítí bývá administrativně, časově i finančně náročný. Proto se snažíme, aby UtilityReport vše co nejvíce usnadňoval a služba byla dostupná ve všech krajích a městech,” vysvětluje Lukáš Opat ze společnosti Hrdlička.

Převzato z Geobusiness.cz

Chcete být informování o novinkách? Budeme vám zasílat Georevue.
Děkujeme za přihlášení.
Oops! Something went wrong while submitting the form.