Zakladatel firmy končí po 30 letech svou aktivní práci

Kdo jiný, než já by se měl zhostit této role a poděkovat tátovi za všechno, co jsme spolu v profesním životě prožili.
19.8.2019

Nelze to ani odbýt několika větami. Společnou firmu jsme si vysnili ještě za hluboké komunistické totality, kdy byla jakákoliv soukromá iniciativa potlačována a o soukromém vlastnictví výrobních prostředků, jak to soudruzi nazývali, ani nemluvě. Pak přišla Sametová revoluce a najednou bylo to, co jsme si plánovali možné. Zázrak!

Přestože jsme neměli prakticky žádný vstupní kapitál, ani jsme nedostali zpět žádný bolševiky ukradený majetek, byli jsme mentálně připraveni začít. Bylo mi tehdy 25 a tátovi skoro 60. Nejprve táta počátkem roku 1990 založil živnost a já ukončil během roku své zaměstnání stavbyvedoucího. V roce 1991 jsme založili firmu Hrdlička spol. s r.o. a přijali jsme první zaměstnance, které otec znal ze svého dřívějšího angažmá v Energoprojektu Praha. Byli to Jiří Bžoch, Zbyněk Votava a Pavel Šmerha. Postupně nastupovali další, z nichž někteří pracují u nás dodnes. Jako Věra Kottová nebo Jarda Prošek a celá řada dalších. Díky naší znalosti němčiny jsme začali působit v Německu, kde nás tehdy po revoluci vítali s otevřenou náručí a spolupráce byla věcně i finančně pro nás skvělá. Prakticky veškeré vydělané prostředky jsme obratem investovali do tehdy nejmodernější měřicí a výpočetní techniky.

Souběžně s Německem jsem začali rozvíjet podnikání v Čechách a postupně jsme se propracovali mezi významné zeměměřické firmy v Česku. Založili jsme v polovině devadesátých let společný podnik s německým partnerem a ten se jmenoval GIS Service Prague. Zakládali jsme síť poboček a postupně dále rostli. Tehdy jsme se soustředili především na výstavbu telekomunikační sítě, kde jsme pořizovali dokumentaci dálkových, ale i místních telekomunikačních vedení. Otec se angažoval v komoře geodetů. V novém tisíciletí jsme více diverzifikovali zákaznické portfolio. Nicméně orientace na digitální dokumentaci správců sítí zůstala. Přibyly technické mapy měst a katastr nemovitostí. Založili jsme firmu na Slovensku a zkoušeli štěstí v dobrodružnějších zemích na Balkáně. Začali jsme provozovat náš portál MAWIS, jehož služby reflektovaly nástup internetu a liberalizaci práce s geodaty. Tím jsme vstoupili do oblasti informatiky. V posledním desetiletí jsme se začali věnovat i mnohem více inženýrské geodézii a pozemkovým úpravám. Založili nebo jsme získali podíly v několika dalších firmách. Součástí HRDLIČKA Holding jsou dnes firmy Intelis, HG Elektro, Geocart CZ, Hrdlička Slovakia.

Můj otec po celou dobu nejen pracoval, ale i sledoval veškeré dění ve firmách a dával nejen mně cenné rady v oblasti technické, obchodní a personální. Dá se říci, že náš tehdejší sen, vytvořit menší rodinnou firmu, se mnohonásobně překonal, a to i díky klíčovým spolupracovníkům. Za posledních 30 let jsme se vypravovali do pozice lídra či jednoho z lídrů v oblasti geomatiky v České republice. Věřím, že vývoj dělá tátovi radost, protože i když pravidelně do firmy již nedochází, dění stále sleduje. Je rád, že do práce ve firmách se zapojují členové další generace a probíhá tak plynulá generační obměna. Firma je díky tomu v oblasti majetkových vztahů stabilní. To je důležité nejen pro rodinu jako takovou, ale i pro zaměstnance a obchodní partnery. Mohou v nás cítit jistotu a stabilitu. Vlastnická stabilita je totiž jedním z klíčových faktorů dlouhodobého rozvoje. Jistě je také rád, že v našich firmách pracuje celá řada spolupracovníků, kteří by za firmu dali srdce a dá se na ně za všech okolností spolehnout.

Takže Ti otče/parťáku Miroslave Hrdličko děkuji za všechno, co jsi mně, a i dalším kolegům dal svou zkušeností, moudrým a lidským přístupem, dobrou náladou a pozitivismem. Jsem současně rád, že ti firma umožnila, tak dlouho aktivně profesně působit až do Tvých úctyhodných 89 let. Přeji Ti ještě dlouhá léta, zdraví a Boží požehnání.

Syn Martin s rodinou

Autor článku: Ing. Martin Hrdlička

Chcete být informování o novinkách? Budeme vám zasílat Georevue.
Děkujeme za přihlášení.
Oops! Something went wrong while submitting the form.